ÖZGEÇMİŞ

Bülent KANTARCI, 1954 yılında Çaycuma’da doğdu.
1971 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirdi. Yüksek öğrenimini İstanbul Yıldız Üniversitesinde (İ.D.M.M.A.) yaptıktan sonra, lisansüstü eğitimini de aynı Akademide yaptı. 1978 yılında "yapı" dalında İnşaat Yüksek Mühendisi diplomasını aldı.
1992 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi "İş İdaresi" bölümünden mezun oldu.
2005 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi "Yönetim Bilişim Sistemleri" yüksek lisans programını tamamladı.
Vatani görevini 2. Ordu İnşaat Emlak Başkanlığı’nda Müh. Asteğmen olarak 1978-1980 yılları arasında Konya'da yaptı. Bu görevi sırasında askeri inşaatların "kontrol mühendisliği"ni yürüttü.
1980 yılında Çaycuma'da taahhüt ve proje firması kurdu; 1982 yılına kadar kendi adına SEKA Müessesesine taahhütler ile proje ve özel bina inşaatları yaptı.
1982 yılı başında Koçkan Ltd. Şti.’nin kurulmasıyla, şirket ortağı ve müdürü sıfatıyla yörede ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde birçok inşaat ve altyapı taahhüt işlerini gerçekleştirdi. Zonguldak Çaycuma Kokaksu Havaalanı Pist, Altyapı, Terminal Binası İnşaatı vs. projenin bütünü Bülent Kantarcı’nın yönetiminde Koçkan İnşaat Ltd. şirketi yüklenimi altında yapıldı.
2003 yılından itibaren Koçkan İnşaat, özelleştirilen Çaycuma OYKA kağıt fabrikasının yeni yatırımlarının "muhtelif inşaat işleri" taahhüdünü üstlenmiştir.
Çaycuma'da, 1991 yılında Koçkan Yapı Malzemeleri AŞ’yi; 1993 yılında batı Karadeniz bölgesinin ilk bilişim firması Koçkan Bilgisayar Donanımları Ltd. Şti.ni kurdu.1998 yılında Escortland adı altında bilgisayar marketini hizmete soktu, aynı yıl içinde Koçkan Bilgisayar bünyesinde bölgenin ilk internet servis sağlayıcılığı hizmetini başlattı, beraberinde bölgenin ilk internetcafe’sini açtı.
1996 yılında Zonguldak Bölgesinin ilk hazır beton tesisi’ni Mix Beton Demir Çelik AŞ şirketi çatısı altında gerçekleştirmiştir.1999 yılında, hazır beton tesisine ilave olarak modern beton parke ve çevre elemanları üretim tesisi kurmuştur. Faaliyeti başka bir isimle süren işletme, hala bölgenin en modern beton tesisidir.
2011 yılı Haziran ayında Çaycuma merkezinde mevcut Kantarcı apartmanında tadilat ve bitişiğine yapılan ilave bina ile, KAPALI OTOPARKA SAHİP KANTARCI ÇARŞI'yı ve çarşı bünyesinde 1800 M2 mobilya teşhir alanı olan İPEK GALERİA'yı faaliyete geçirmiştir.
Bülent Kantarcı, 1988-1995 yılları arasında, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeliğini ve başkan vekilliği görevlerini yürütmüştür. Bu görevleri sırasında Bölge Ekonomisi ve kalkınmasına dair raporlar hazırlamıştır. Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundan, altyapı ihalesine kadar olan sürecinde çalışmıştır. Çaycuma SSK Hastane Yaptırma Derneği kurucu üyelerindendir.
Zonguldak basınında zaman zaman bölge sorunlarına ilişkin yazıları yayımlanmakta olup, haftalık Arayış gazetesinde iki yıl süresince köşe yazısı yazmıştır.
Bülent KANTARCI evli ve iki çocuk babasıdır.
T.B.D. (Türkiye Bilişim Derneği) üyesidir. 

Ziyaretci Sayısı: 18185


 

 

 

 

 

 

© Bülent Kantarcı